Previous
Next

E-Dergi Cd’si Hazırlama

edergi-ekatalog

E-dergi, e-katalog gibi isimleri sık sık işittiğimiz bu zamanlarda dergiler artık dağıtıma veya satışa sunulurken dijital kopyaları; Cd, Dvd veya flash bellekler ile birlikte veriliyor. Hatta bazı dergiler maliyet ve hedef kitleye kolay ulaşım avantajları nedeniyle yalnızca dijital ortamda sayı çıkarıyor. Dolayısıyla e-dergi, e-katalog hazırlama konusunda bazı programları bulabilmek, kullanabilmek ve yeterli seviyede bilgi birikimi gerekiyor. Ücretli hizmet veren birçok programın yanında, ücretsiz programlar da mevcut.

İnternet ortamında yayınlanacak e-dergiler için html, flash ve xml üçlüsünün desteğiyle başarılı kataloglar oluşturulabilir. İnternet ortamına uygun hazırlanan e-kataloglar html dosyası ile kolayca yayınlanabilir. Ancak oluşturulacak e-dergi cd, dvd veya flash bellekler ile dağıtılacak ise bazı ayarlamalar yapılması gerekir. Pdf formatlı e-dergiler dışında Html veya exe formatında e-dergiler hazırlayabilirsiniz. Yalnız önemli olan nokta okuyucuların sorun yaşamaması ve kolay erişebilmesi açısından cd’leriniz bilgisayara takıldığında otomatik başlamalıdır.

Html, flash, xml alt yapısı ile hazırlanmış e-derginin “index.html” veya “default.html” gibi bir başlatma dosyası vardır. Bu e-dergiyi otomatik başlatmak için, autorun.inf adında bir dosya oluşturun ve içeriğine aşağıdaki kodları yazın.

[autorun]

shellexecute=index.html

 

Hazırladığınız e-dergi exe uzantılı ise aşağıdaki kod işinizi görecektir.

[autorun]

open=dosya.exe