Previous
Next

Alarm Sistemleri

alarm-sistemleri

Güvenlik Kamerası mı, Alarm Sistemi mi?

Ev ve işyerlerinin güvenliği sağlayan ve caydırıcı özelliğe sahip alarm sistemlerinin mekanların güvenliği açısından önemli bir rolü vardır. Güvenlik kamera sistemleri olay sonrası kanıt ve teşhis amaçlı görüntü sağlarken, alarm sistemleri olay sırasında alarm vererek maddi kaybı önler. Aynı zamanda mekan sahibine anında telefonla bildirilerek olaya müdahalesi ve gerekli birimlerin haberdar edilmesi talep edilir. Alarm sisteminin avantajı; olay sonrası değil, olay sırasında müdahaleye imkan sağlamasıdır.

Alarm Sisteminin İşleyişi

Sirenler olağandışı hareketlilik algılandığı anda büyük bir gürültüyle ötmeye başlar. Aynı saniyede alarm santrali içerisinde bulunan telefon modülü daha önce girilen numaraları arayarak ilgili mekanın alarm durumunu haber verir. Kullandığımız alarm santrallerine uzaktan telefon yoluyla erişim mümkündür. Yanlış alarm durumunda alarmı uzaktan devre dışı bırakma imkanı sunar. Ayrıca bu erişim izni yalnızca önceden belirlenen numaralara verilir. Alarm santraline yetkili dışında herhangi bir şekilde müdahale kesinlikle mümkün değildir.

Güvenlik Kamerası ile Alarm Sisteminin Birlikte Kullanımı

Bunların yanı sıra, yanlış alarmın tespitini uzaktan yapabilmekte önemli bir etkendir. İlgili mekana gidip alarm doğruluğunu kontrol etmek yerine güvenlik kameraları da kullanılabilir. Telefondan izleme imkanı sağladığımız güvenlik kamera sistemleri üzerinden mekanın canlı görüntüleri kontrol edilerek alarm kolaylıkla uzaktan devre dışı bırakılabilir veya olaya anında müdahale edebilecek resmi birimlere bilgi verilebilir.

Kablolu, Kablosuz Alarm Sistemleri

Günümüzde ihtiyaca göre kullanılan kablolu ve kablosuz olmak üzere 2 tip alarm sistemi bulunmaktadır. Kablosuz sistemlerin avantajı cihazlar arası kablo kirliliği olmamasıdır. Ancak kablolu sistemler, kablosuz alarm sistemlerine göre daha sağlıklı çalışması ve düşük maliyetli olması sebebiyle tercih edilmektedir.